26 Ocak 2015 Pazartesi

Çanakkale'ye 2 bin Yeni Zellandalı gelecek

Çanakkale'ye 24 Nisan'da 2 bin Yeni Zellandalı gelecek.
Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı törenleri öncesinde Çanakkale'ye gelen Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Chris Foss, Gelibolu Yarımadası'nda Türk ve yabancı mezarlık ve anıtları ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Conk bayırında bulunan Yeni Zelanda anıtını ziyaret eden ve yetkililerden bilgi alan Chris Foss, 100'üncü yıl törenlerine hazırlandıklarını söyledi. Bakan Foss, "Atatürk'ün seneler önce söylediği sözleri gerçekten kalbimin derinliklerinde hissedecek şekilde bir ziyaret gerçekleştirdim. Gördüğüm kadarıyla burada yatanlar, dostlar, babalar, kardeşler, evlatlar. Gerçekten burada yatanları ziyaret etmek beni çok duygulandırdı" dedi.

24 Nisan'da 2 bin Yeni Zellandalı gelecek
24 Nisan'ı 25 Nisan'a bağlayan gecenin sabahında düzenlenen şafak ayini için 2 bin civarında Yeni Zelandalının Çanakkale'ye gelmesini beklediklerini söyleyen Foss, "Ancak bunun dışında, yıl içerisinde bir çok Yeni Zelandalı tarihi yarımadayı ziyaret edebilecek" diye konuştu.

Tarihi yarımadadan dünyaya mesaj veren Bakan Foss, "Görülmesi gereken tek şey var bu yarımadada. Türkler, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalıların ne kadar dost olduğunu bütün dünyanın görmesi gerekiyor. Ve herkesin bir şekilde anlaması gerekiyor ki zaman her şeyin ilacı. Ve zaman bir çok şeye iyilikler getirebiliyor. Bu benim dünyaya verebileceğim en iyi mesaj. Bu dostluğu, bu barışı herkesin görüp hissetmesi ve kendine örnek alması gerekiyor" diye konuştu. (iha)

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger