14 Mart 2015 Cumartesi

Çanakkale Gazisi Nusret Tarihe Işık Tutuyor

Çanakkale gazisi Nusret tarihe ışık tutuyor...
Çanakkale Savaşları'nın kazanılmasında büyük rol oynayan ve Mersin Limanı'nda terk edilmiş haldeyken Tarsus Belediyesi'nce satın alınarak 2003 yılında restore edilen "Nusret Mayın Gemisi"nin orijinali şu an müze olarak kahramanlık günlerini genç nesillere aktarıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Çanakkale Boğazı'na döşediği mayınlarla Türk tarihinin kaderini değiştiren ve asıl adı "Nusrat" olan gemi daha sonraNusret olarak anılmaya başladı. Nusret, Çanakkale Savaşları'ndaki görevini kahramanlıkla yapıp ordudaki görevini 1955'te tamamladı.

Daha sonra özel bir firma tarafından satın alınan ve 1962 yılından itibaren "Kaptan Nusret" adıyla kuru yük gemisi olarak hizmet veren gemi, kullanım süresini doldurduğu 1990 yılında Mersin Limanı'nda atıl kaldı.

Bir süre sonra batan ve su altında kendi kaderini yaşayan gemi, 1999 yılında bir grup gönüllünün girişimiyle tekrar karaya çıkartıldı.

Mersin Limanı'nda bir süre daha bekleyen gemi ardından Tarsus Belediyesi tarafından satın alındı. Limanda sökülerek tırlara yüklenen Nusret, 2003 yılında Tarsus ilçesine getirildi.

Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda aslına sadık kalınarak inşa edilen ve şu an Çanakkale'de sergilenen bir örneği de bulunan '' Nusret Mayın Gemisi''nin orijinali 2003 yılında Mersin'in Tarsus ilçesindeki Nusret Mayın Gemisi Müzesi veÇanakkale Zaferi Kültür Parkı'nda hizmete açıldı.

Ücretsiz gezilebilen Nusret, içinde bulundurduğu resimler, aslına uygun olarak hazırlanan bal mumu heykellerle ve üç boyutlu gezi alanıyla yeni nesillere Çanakkale Savaşları'nın tarihini anlatıyor.

Nusret'in sergilendiği Çanakkale Zaferi Kültür Parkı'nda Seyit Onbaşı ile Atatürk ve silah arkadaşlarının heykeli, Çanakkale Temsili Şehitliği de bulunuyor.

Adı Çanakkale'yle özdeşleşmesine rağmen 12 yıldır Tarsus'ta bulunan Nusret Mayın Gemisi, adeta kentin simgesi haline de geldi. Tarsus'un en önemli tarihi miraslarından biri durumundaki Nusret, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenecek törenlere hazırlanıyor.

Öte yandan, Tarsus Belediyesi tarafından hazırlanan "www.nusratmayingemisi.com" adresli sitede de Nusret'in Mersin Limanı'ndan alınarak Tarsus'a getirilişi fotoğraflar ve görüntülerle anlatılıyor.

Dönemin Tarsus Belediye Başkanı olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sitede yer alan açıklamasında, "Tarihini bilmeyen milletlerin, coğrafyasını başka milletler çizer” düsturu ve gençlere örnek olması maksadıyla Nusret'e sahip çıktıklarını belirtti.

Nusret'in Çanakkale'deki görevi
Almanya'nın Kiel şehrinde 1911 yılında inşa edilen Nusret, 1913'te Osmanlı Donanması'na katıldı.

Nusret'in, 7 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı intikal rotalarına döktüğü mayınlar dünya tarihinin sayılı dönüm noktalarından birini belirledi.

Yüzbaşı Hakkı Bey kumandasındaki Nusret, 7-8 Mart gecesi, düşmanın girmesine çok yakın bir zaman kala 26 mayını boğazın sularına döşedi. İtilaf kuvvetleri, Nusret'in döşediği mayınlarla Irresistible, Ocean, ve Bouvet adlı üç büyük gemisini kaybetti.

Çanakkale Savaşı sırasında gösterilen kahramanlıklar sonucunda ''Çanakkale Geçilmez'' sözü tarihe altın harflerle yazıldı. (AA)

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger