8 Eylül 2015 Salı

Tarihi Kentler Çanakkale'de Buluşuyor

Tarihi Kentler, 100. Yılda Çanakkale'de buluşuyor...
Tarihi Kentler Birliği'ne üye belediyeler, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında "Kültürel Mirasın Korunmasında Öncelikli Değer: Barış" temasıyla 11-13 Eylül 2015 tarihlerinde Çanakkale'de buluşuyor.

Ülke genelinde üye sayısı 405’e ulaşan Tarihi Kentler Birliği, yılda 6 defa çeşitli kapsamlarda farklı kentlerde toplantılar gerçekleştiriyor. Yılda 2 defa ise tüm üye belediyelerin davet edildiği büyük buluşmalar yapılıyor. Bu yılın 2. Buluşmasına ise 11-13 Eylül tarihlerinde Çanakkale ev sahipliği yapacak.

Barış temasıyla gerçekleşecek Tarihi Kentler Birliği Çanakkale Buluşması 11 Eylül Cuma günü ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi Konferans Salonu'ndaki açılış konuşmalarıyla başlayacak. 3 gün boyunca toplantıya yönelik etkinliklerin yapılacağı buluşmada katılımcılar, kentin tarihi ve kültürel mekânlarını da görme ve inceleme fırsatı bulacak. Bu kapsamda Özgürlük Parkı, Seramik Müzesi, Kordon, Saat Kulesi, Kent Müzesi, Çimenlik Kalesi, Çarşı Caddesi, Aynalı Çarşı, Zafer Meydanı, Ece Ayhan Evi, Korfmann Kütüphanesi ve Barış Kordonu ziyaret edilecek. Program kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ziyareti de gerçekleştirilecek.

"Kültürel Mirasın Korunmasında Öncelikli Değer: Barış" temasında gerçekleştirilecek Panelde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın moderatörlüğünde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş konuşmacı olarak yer alacak. (canakkale.bel.tr)

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger