2 Temmuz 2014 Çarşamba

Android telefonlar hakkında püf noktalar!

Android telefonlar hakkında muhtemelen bilmediğiniz püf noktaları;
- Yüz Tanıma Kilidi
Ayarlar -> Güvenlik -> Ekran Kilidi
Galaxy cihazlar için: Ayarlar -> Ekran Kilidi -> Yüz Tanıma
Bir fotoğrafınızı vereceksiniz ve hazırsınız... Tabi her ortamda sizi tanıyamama ihtimaline karşı yedek olarak PIN kodu kullanabilir ya da bir çok fotoğraf çekerek yüz tanımanın performansını arttırabilirsiniz. Hatta "Presence Check" özelliğini aktif hale getirerek, başkasının fotoğrafınızı göstererek telefonu açmasını engelleyebilirsiniz. Çünkü bu özellik göz kırpmanızı kontrol ediyor.

- Harflerin üzerinde parmağınızı gezdirerek metin yazabilirsiniz
Samsung telefonlarda halihazırda varolan bu özelliği diğer telefonlarda da kullanmak için Google Play'den Google Keyboard'u indirmeniz gerekiyor. Alıştıktan sonra özellikle tek elle hızlı yazmanızı sağlayabilir. Tek yapmanız gereken elinizi kaldırmadan istediğiniz harflerin üstünden geçmeniz

- Uygulamaları, kontakları ve dosyaları telefonları tokuşturarak paylaşabilirsiniz!
Android Beam özelliği sayesinde ne istersenz aynı bilimkurgu filmlerindeki gibi paylaşabiliyorsunuz! Paylaşacağınız dosya ekrandayken, iki NFC'si açık olan cihazı sırt sırta birbirine tokuşturup, gönder tuşuna basın.. Çok kolay!

Telefonunuzun NFC'sinin açık olduğunu Samsung telefonlar için ayarlar -> bağlantılar -> kısmından, diğer cihazlarda da, ayarlar -> daha -> kısmından kontrol edebilir yine aynı yerden "Android Beam" ya da "S Beam" özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

- Fotoğraflarınızı ve Videolarınızı Muhteşem Filmlere Dönüştürün!
Google+ uygulamasına girip ayarlardan Auto Backup'ı açın, böylece çektiğiniz her fotoğraf Google+ uygulamasında gizli bir klasörde yedeklenecek. Daha sonra "Fotoğraflar" kısmının en üstündeki ufak video kamera ikonuna tıklayın. Daha sonra filminizde kullanmak istediğiniz dosyaları seçin, tarzınızı, arkaplan müziğinizi ve temanızı belirleyip gerisini Google+'a bırakın.

- Screenshot Almak
Home + power + ses açma tuşlarına aynı anda basarak ekran grüntüsünü alabilirsiniz.

- Avcunuzu kullanarak telefonunuzu sessize alın ya da Screenshot alabilirsiniz
Samsung telefon kullanıyorsanız, gelen bir çağrıyı elinizi telefonun üstünden geçirerek susturabiliyorsunuz, ya da screenshot alaibliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Palm Motion'un açık olduğuna emin olmak.

Settings > My Device > Motions and Gestures > Palm Motion menüsünden aktif hale getirebilirsiniz.

- Sesle "Search"
Google'da mikrofon ikonuna basıp konuşarak ne isterseniz arayabiliyorsunuz.

- Bilgisayarınızdaki ve diğer cihazlarınızdaki açık olan tablara ulaşın
Chrome'a giriş yaptıysanız Android diğer tüm Chrome tarayıcılarında açık olan sayfalarınıza erişmenize izin veriyor. Bunu yapmak için Menu'den "Other Devices"a basmanız gerekiyor.

- Şarj ve Pil durumunuz hakkında detaylı bilgi edinin
*#0228# nosunu çevirerek pil durumunuz hakkında çok detaylı teknik bilgi alabilirsiniz.

- Renkleri Ters Çevirin
Settings -> Accessibility (Samsung'larda My Device) -> Negative Colors kısmından telefonunuzun menu renklerini tersine çevirebilirsiniz.

- Gizli animasyonu bulun!
Settings -> About Device kısmından Android Version'u seçin. Telefonunu versiyonuna göre bir imaj çıkacak mesela KitKat ise Android versiyonunuz, K çıkacak. Daha sonra animasyon başlayana kadar bu harfe basılı tutun.

- Ekrana bakarken telefonun aktif olmasını sağlayın
Sadece Samsung cihazlarda kullanılabilen bu özellik gözleriniz telefondayken, ekranın parlak kalmasını sağlıyor.

- Paket aşımı mağduru olmamak için ne kadar data kullandığınızı takip edin
Belli bir data kullanımına geldiği zaman sizi uyarmasını ya da data kullanımını durdurmasını isteyebiliyorsunuz. Tek yapmanız Ayarlar'dan Data Usage'a girmek.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger