22 Ekim 2014 Çarşamba

Çanakkale'de Film Festivali Zamanı

- Çanakkale Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali...
Bozcaada Belediyesi ve BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği) tarafından, bu yıl ilki düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali BIFED 30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında Bozcaada'da gerçekleşecek.

Çanakkale Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali programı;

30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihlerinde Bozcaada gerçekleştirilecek BIFED, programında yer alan belgesel film gösterimlerine ek olarak besteci ve müzik etnolog Alper Maral, Belgesel Sinemada Müzik: Araç ve Amaç/Özne ve Nesne Arasında Etik, Estetik ve Teknik Salınımlar adlı atölye çalışmasını geçekleştirecek. Festival 2 Kasım'da Bulutsuzluk Özlemi kapanış konseriyle sona erecek.

BIFED, ekibinde ve yarışma jürisinde yer alan usta isimlere ek olarak, Onur Kurulu, Danışma Kurulu, Bilim Kurulu, Sanat Kurulu ve Ekoloji Kurulu'ndaki, uluslararası filmcilerden, sanatçılardan, eğitmenlerden, ekoloji ve çevre ile ilgili uzmanlardan oluşan, alanlarında uzman isimlerin katkı ve destekleriyle, hem Türkiye ve Bozcaada'ya dünyanın en nitelikli çevre filmlerini getirmeyi hem de ekolojinin birlikte var olduğu, yeni bir alan yaratmayı amaçlıyor.

BIFED Festivalinde festivalin Jüri üyesi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun "Sırtlarındaki Hayat" belgeselinin Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan uzun versiyonunun yanı sıra, Nathalie Borgers'in "Kumun Rüzgarları Kayanın Kadınları" filmi özel gösterimler kapsamında izlenebilecek. Festival Joel Bakan'ın yazdığı ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott’un yönettiği "The Corporation" filmiyle 30 Ekim günü başlayacak.

- "Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali"
Bir diğer Fim Festivali "Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali" ise Çanakkale ile birlikte 7 - 9 Kasım'da birçok ilde eş zamanlı düzenlenecek.

Festival 7-9 Kasım'da İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Çanakkale, Diyarbakır, Hopa, İzmir ve Trabzon'da eş zamanlı düzenlenecek.

FESTİVAL HAKKINDA;
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 2008'den bu yana "sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması", "birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi algılanması" ve "ilham veren çözümlerin paylaşılması" amacıyla düzenleniyor.

Festivali gerçekleştiren Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, bireylerin "kelebek etkisi yaratacak" projeleri kolektif olarak hayata geçirmesi amacıyla doğdu. Çeşitliliğe değer veren açık ve esnek yapısıyla tamamen sivil bir oluşum olan kolektif, film festivali gibi sürdürülebilir yaşam konusuyla ilgili farkındalık arttırıcı çalışmaları, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi'nin vizyonunu paylaşan bireyler ve organizasyonların desteği ve katılımıyla sürdürüyor.

- Çanakkale İşçi Filmleri Festivali
Bir diğer Fim Festivali "Çanakkale İşçi Filmleri Festivali" ise 2 - 8 Kasım'da ilk kez düzenlenecek.

Festivali boyunca yaklaşık 50 film, ücretsiz izlenebilecek.

Film gösterimleri Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi, Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Kepez Belediyesi Salonu, Yalı Hanı ve Pan Görsel Kültür Derneği'nde yapılacak.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger