4 Mart 2015 Çarşamba

Çanakkale Deniz Zaferi 100'üncü Yıl Programı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümü programı;
Çanakkale Zaferinin 100. yılı için hazırlanan zafer haftası programı belli oldu. 12-18 Mart tarihleri arasında kutlanacak zafer haftasında, törenlerin yanı sıra konser, sergi, konferans ve söyleşiler de düzenlenecek.

5 Mart Perşembe günü 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları'na katılmış gemilerin maketlerinden oluşan sergi Çanakkale Evi'nde açılacak.

8 Mart Pazar günü TCG Nusret mayın gemisi Çanakkale Boğazı'nda temsili mayın dökecek.

9 Mart Pazartesi günü Çanakkale Mahşeri Tiyatrosu İçdaş Kongre Merkezi'nde bir gösteri sahneleyecek.

Zafer haftası açılış töreni ise 12 Mart Perşembe günü saat 10.00'da Çimenlik Kalesi içinde yapılacak. Buradaki tören, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayacak. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapacak. Mehter gösterisinin ardından Çimenlik Kalesi'nden valilik önüne kadar halk yürüyüşü ve koşusu yapılacak. Akşam ise İçdaş Kongre Merkezi'nde konser, belgesel film gösterimi, şiir dinletisi, fotoğraf sergisi olacak.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü kutlamalarının esas töreni 18 Mart günü yapılacak. Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk koyma merasiminin ardından saat 09.30'da 18 Mart Stadyumu'nda tören yapılacak. Üzerinde "Çanakkale Geçilmez" yazılı altın madalya Türk bayrağına takılarak göndere toka edilecek. Protokol konuşmalarının ardından Devlet Halk Dansları gösterisi, Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösterisi ve geçit töreniyle buradaki tören sona erecek.

Günün ikinci töreni Gelibolu Yarımadası'nda Şehitler Abidesi'nde saat 14.00'da başlayacak. Atatürk anıtına çelenkler konulduktan saygı atışı ve saygı duruşu yapılacak. İstiklal marşının okunmasının ardından protokol konuşmaları yapılacak. Şehitlik defterinin imzalanmasının ardından Çanakkale Boğazı'nda askeri gemiler resmi geçidi yapılacak. Aynı anda Türk yıldızları da bir gösteri sunacak. Buradaki törenler, şehitlik ziyareti ve duaların okunmasıyla sona erecek.

Çanakkale Savaşları'nı konu olan "Son Mektup" isimli filmin galası, saat 16.30'da İçdaş Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Galaya filmin yönetmeni Özhan Eren de katılacak.

Saat 18.00'de Seramik Müzesi'nde 1915 Çanakkale Sergisi açılacak.

Saat 19.30'da Şehitler Camii'nde Çanakkale şehitleri için mevlit okutulacak.

19.00-20.30 arasında su perdesi gösterisi, 19.15'de fener alayı, 20.15'de havai fişek gösterisi, 20.45'de ışık gösterisi yapılacak. Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı'nda Candan Erçetin konseriyle sona erecek.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger