2 Nisan 2015 Perşembe

Çanakkale'de Şafak Ayini 2 Kere Yapılacak

Çanakkale'de Şafak Ayini 2 Kere Yapılacak...
Her yıl 24 Nisanı 25 Nisana bağlayan gece Gelibolu yarımadasındaki Anzak koyunda Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarınca düzenlenen şafak ayini, Çanakkale savaşlarının 100. yılı dolayısı ile 2 kere yapılacak.

Törene talebin çok fazla olduğunu, ancak alanın darlığı yüzünden sınırlı sayıda insanın alınacağını söyleyen Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, 8 Ağustos'ta alternatif bir Anzak töreni daha yapılacağını belirtti. Vali Çınar, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı dolayısı ile 24-25 Nisan'da yapılacak törenlerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Polis Evi'ndeki toplantıya vali yardımcıları ve daire müdürleri de katıldı. 24-25 Nisan'da düzenlenecek olan törenlere Avustralya ve Yeni Zelanda'dan büyük talep olduğunu söyleyen Vali Çınar, "Tören alanına 10 bin 500 kişi gelecek. Bunların 2 bin 500'u Yeni Zelandalı olacak. Diğerleri de Avustralya olacak. O programda bir değişiklik yok. Alternatifler var. Bir tanesi Gelibolu Hamzakoy'da, bir tanesi Dardanos'ta, bir tane de şehir merkezinde Özgürlük Parkı'nda olabilir. Talebe göre teknelerle, kurvaziyerlerle açık alanda, bu söylediğim mekanlarda yapılacak. Anzak koyunda olduğu gibi buralarda sabaha kadar bekleyerek canlı yayını izleyip onun havasını yaşamak istiyorlar. Biz de buna izin verdik. Böyle bir program var" dedi.

Anzak ayininin alternatifinin de yapılacağını belirten Vali Çınar, bu törenin ise 8 Ağustos'ta gerçekleştirileceğini belirtti.

Çınar, "Sadece 100'üncü yıla has olmak üzere 8 Ağustos'ta alternatif bir şafak ayini yine yapılacak. Buna da Yeni Zelanda genel valisi katılacak. 24 Nisan'daki merasime de Yeni Zelanda'nın başbakanı gelecek" diye konuştu. (İhlas Haber Ajansı)

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger