16 Ocak 2010 Cumartesi

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Web hosting konusunda SINIRSIZ diye bir kavram yoktur.Çünkü sınırsız diye bir kavram daha ortaya çıkmadı.Size sınırsız diye sunulan hizmetin sınırı olacaktır olmalıdır.Serverlarda kullanılan hard diskler belirli boyutlar vardır(80gb).Bunun üstüne çıkamazlar onun içinde sınırsız diye bir özellik yoktur.Uzak durun.

Hosting alırken aşağıdaki özelliklere göre almalıyız.

Server'ın hızı ve uptime(Ulaşabilirlik)
Verilen alan(Mb) ve trafik(Bandwith)
Genel Özellikler
Teknik DestekBunları daha ayrıntılı açıklarsak;
Server'ın hızı ve uptime
Hostingmizin aldığımız yerin hızı ve uptime süresi bizim sitemizin özellikleriyle birebir ilgilidir.Serverın hızlı olması demek kendi sitemizin sayfalarının daha hızlı açılması demektir.Uptime yani ulaşabililirlik ise sitemizin herzaman açık kalmasıyla alakalıdır.Hostumuzun serverında eğer kapanmalar meydana geliyorsa bizimde sitemizde kapanmalar meydana gelir.Onun için hostumuzu aldığımız yerin bu özelliklerine çok dikkat etmeliyiz.

Verilen alan ve trafik
Sitemizin diğer önemli hususlarında web alanı ve trafiğini açıklayalım.Web sitemizin içeriği büyük ve dosyalar varsa bir okadar web alanı ve trafik harcar.Web alanı sitemizin dosyalarının saklandığı yerdir.Trafik yani bandwith ise aylık sitemizin trafiğidir.Trafik nasıl harcanır sorunusuna kullandığımız hersayfanın boyutu ve indirilen her dosyanın boyutunun toplamı diyerek özet geçebiliriz.Aldığımız hostingin özellikle bandwithi bizim sitemize yetecek kadar olması gereklidir.Çünkü bandwith biterse önümüzdeki aya kadar sitemiz açılmaz.Onun için trafik konusunda hassas davranmalıyız.
Genel Özellikler
Hostingimizi alırken önce kendi sitemizin ihtiyaçlarına bakıcaz.Öreneğin sitemize asp mi kullanıyoruz php mi?Çünkü iyi bir host bu 2 programlama dilini aynı anda çalıştırmaz.Onun için hosting alırken bu unsurlara dikket etmeliyiz.
Bizim isteklerimizi karşılayacak hosting paketini seçmeliyiz.Email sayısı database sayısı gibi sitemizi etkileyecek unsurları göz önünde bulundurmalıyız.
Teknik Destek
Birçok hosting firmasının olumlu şekilde yaptığı fakat azınlıkta olsa (Azınlık derken 1-2 kişiyi kastetmiyorum) bazı firmaların yapmadığı teknik destek belkide sitelerimizin omurgasıdır.Birçok firmanın kendi destek hatları bulunuyor.Fakat günümüzde en populer destek hattı "Msn" oldu.Bir çok firma bu özellik üstünden sizlere destek veriyor.
Hostinginizi alırken teknik destek kısmınada önem veriniz.
Hosting alırken gözünüz kapalı almayın.Araştırma yapın incelemeleri okuyun.Sakın fiyatı ucuz diye bir hosting almayın.3-5 milyon daha fazla verin hem siz rahat edin hemde sitenizin rahat olmasını sağlayın.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger