19 Haziran 2011 Pazar

Bugün babalar günü (müş)

Babalar günü, babası olmayanlara acı veriyor.
Onların yokluğunu hatırlatarak o günü ruhsuz, halsiz, tepkisiz geçirmesine neden oluyor.
Hatta birde babasını hiç görmemiş tanımamış olanlarımız var ki işte onlar için tam bir eziyet...Google'dan babalar gününe özel doodle

Google'ın Doodle'si Babalar Gününü unutmamış, 19 Haziran 2011 Pazar günü Google Doodle'si Babalar'a özel değiştirdi.
Biraz daha yaratıcı olunabilirmiş sanki...

İLK BABALAR GÜNÜ: 19 Haziran 1910... Takvimler bu tarihi gösterirken, Babalar Günü, ilk kez Washington'da kutlandı. Bu tarihten sonra ABD'nin diğer eyaletlerine yayılan Babalar Günü için ilk resmi kutlama ise 1924'te ABD Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle gerçekleştirildi.

1966 yılında dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.Türkiye'de ise özellikle 1980'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, yaygın bir şekilde kutlanıyor.

BABALAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ:Haziran ayının 3. pazarında kutlanan Babalar Günü'nün tarihçesine ilişkin iki ayrı kaynak bulunuyor. Bunlardan ilkine göre, Babalar Günü Batı Virginia'da ortaya çıktı. Burada yaşayan John Dowdy, annesini kaybettikten sonra onun yerini alan babası için böyle özel bir gün kutlanmasını istedi.

Bir başka kaynağa göre de 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd, 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attı.

Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan 6 çocuğa bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, Anneler Günü kutlanırken Babalar Günü'nün olmamasını haksızlık olarak gördü. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için kolları sıvadı. Ancak, bu çalışma bir sonraki yılın 19 Mayısına kadar sürdü.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger