6 Eylül 2011 Salı

Çanakkale Belediyesi Öğrencilere Kenti Tanıtıyor

Çanakkale Belediyesi, yeni akademik yılda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine (ÇOMÜ) kayıt için gelen öğrencilere kenti tanıtıyor.
Çanakkale Belediyesinden yapılan açıklamada, 2011-2012 akademik yılı kayıt döneminin başlamasıyla yurdun çeşitli bölgelerinden ÇOMÜ'yü kazanan öğrencilerin kente geldiği bildirildi.

Açıklamada, belediyenin öğrencilere yaşayacakları kenti tanıtmak amacıyla Anafartalar ve Terzioğlu yerleşkeleri, otobüs terminali ile İskele Meydanı Zabıta Bürosunda tanıtım stantları açtığı ifade edildi.

Tanıtımlar, 9 Eylül'e kadar sürecek.

ÇOMÜ'de kayıtlar başladı

Rektör Prof. Dr. Laçiner, üniversiteler arasında rekabetin kızıştığını belirterek, ''Özel vakıf üniversitelerinin, büyük şehirlerdeki üniversitelerin sayısı çok arttı. Ama hedefimiz ilk 5. Bunu gerçekleştirebilmek için de uluslararası standartlarda eğitim, İngilizce takviyesi şart görünüyor'' dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, yeni akademik yılın başlaması dolayısıyla ÇOMÜ Anafartalar Yerleşkesi'nde, İngilizce Öğretmenliği Bölümünü kazanan Buse Aydın'ın kaydını yaptı.

Laçiner, kaydın ardından yaptığı açıklamada, bu yıl 10 bin kadar yeni öğrencinin kaydını yapacaklarını, bunun çok büyük bir rakam olduğunu söyledi.

''Bir kişi dünyayı değiştirebiliyorsa 10 bin çok büyük bir rakam'' diyen Laçiner, ''Üniversitemizin bu yıl 30 bin öğrenci sayısını aşmasını bekliyoruz. Bu yıl üniversitemizde test olarak hazırlık bölümüne başladık. Bunu 4 yılda kademeli olarak tüm bölümlerimize yansıtacağız. Bu da her yıl yaklaşık 7 bin 500 ile 10 bin arasında öğrenci yükü getirecek. 4 yıl sonunda üniversitenin öğrenci sayısının 40 bini aşması bekleniyor'' diye konuştu.
Haberin devamı ↓reklam

Gelecek yıl iletişim fakültesinin devreye gireceğini ifade eden Laçiner, ''3 tane de YÖK'te bekleyen fakülte önerimiz var. Onların da devreye girmesiyle ÇOMÜ tüm bölümleriyle tam donanımlı, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olarak ülkemizin eğitimine ve bilimine hizmet vermiş olacak'' dedi.

Prof. Dr. Laçiner, ÇOMÜ'nün hedefleriyle ilgili şunları söyledi:

''Üniversitemizde İngilizce'yi güçlendirmeye çalışıyoruz. Şu anda üniversitemiz birçok bölümüyle ilk 20 içinde. Bunu ilk 10'a, ardından da ilk 5'e kadar çekebilme ümidindeyiz. Rekabet kızıştı. Özel vakıf üniversitelerinin, büyük şehirlerdeki üniversitelerin sayısı çok arttı. Ama hedefimiz ilk 5. Bunu gerçekleştirebilmek için uluslararası standartlarda eğitim, İngilizce takviyesi şart görünüyor. Bir de 2015 yılı hedefimiz var. 2015'e kadar hazırlıklarımız sürecek. Bu yıl da bizim için altın kıymetinde bir yıl. 2015'e hazırlık için çalışmalara 2-3 yıl öncesinden başlamak gerekiyor. Ankara'ya da Çanakkale'ye de seslendik. Oralardan gerekli desteği bulabilirsek daha iyi olacak. Bulamazsak da kendimiz hazırlıkları sürdüreceğiz.''

ÖĞRENCİYE PROFESÖR MAAŞI KADAR BURS
Prof. Dr. Laçiner, gazetecilerin, ''İlk 100'e giren öğrenciler arasından ÇOMÜ'yü tercih edecek 3 öğrenciye profesör maaşı kadar burs verileceği'' yönündeki açıklamasıyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

''İlk 100'den gelen olmadı. Onu ilk 100'e girenler için söylemiştik. Üniversitenin adının duyurulabilmesi için çok büyük bir fonksiyon icra etti. Türkiye'nin dört bir tarafından üniversitemizin bilinirliği arttı. ÇOMÜ'nün marka haline gelmesi gerekiyor. Sadece o burstan ibaret değil, başka burslar da var tabii ki. Çok başarılı olan, puanlarını yüksek tutan öğrencilere burs vermeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimizin çalışma azmini, motivasyonunu artıracak tarzda bursları kullanacağız. Fakat bir sevindirici nokta da şu, ilk 2 bin 500'de normalde üniversitemiz çok fazla öğrenci çekemezdi. Bu yıl ilk 2 bin 500'de 95 öğrenci var. 95 öğrenci çok yüksek bir rakam. Bu rakamı burs vermeden de temin etmiş olduk. Bu da üniversitenin kalitesiyle ilgili. Zaten beklentimiz çok yüksek değildi. İlk 100'e dönük yurt dışı bursları var. Vermeyi taahhüt ettiğimiz burs rakamının aynısını hatta çok yükseğini verenler oldu. Fakat çok başarılı bir tanıtım kampanyası dolayısıyla tüm Türkiye'de bizim kampanya konuşulmuş oldu.''

Üniversiteye ilk kaydı yapılan Buse Aydın ise ÇOMÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünün ilk tercihi olduğunu belirterek, ''İsteyerek geldim. Mutluyum, çalıştım, kazandım. İngilizce öğretmeni olmak istiyorum'' dedi.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger