8 Eylül 2011 Perşembe

Cebinizi korumanın 7 yolu!

"Ne oluyoruz" demeye kalmadan cebinizin bir anda yerle bir olmasını istemiyorsanız okuyun.
Mobil cihazlarda Android'i hedef alan zararlılar, platformun giderek daha popüler hale gelmesiye senenin ikinci çeyreğinde yüzde 76'ya yükseldi. Ancak mobil riskler artsa bile, akıllı ceplere düzenlenen saldırılar, PC'nize veya Mac'inize düzenlenen saldırıların hala çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Peki Android'lerde kişisel bilgilerinizi ve kendinizi nasıl zararlılardan koruyabilirsiniz?

1. Android'e özel güvenlik uygulaması kullanın: Lookout Mobile Security gibi ücretsiz bir yazılım ile indirmelerinizi virüslere karşı tarayabilirsiniz. Uygulama, kayıp Android'inizi takip etmenizi ve uzaktan yönetmenizi sağlayan bir işleve de sahip.

2. Uygulama izinlerini denetleyin: Her uygulama yüklediğinizde size bu uygulamanın talep ettiği izinler görüntülenir. Bir uygulama ihtiyacı olmayan izinler talep ediyorsa, onu yüklemeyin veya kaldırın.

3. APK dosyalarına dikkat edin: İnternette rastgele bulduğunuz Android Paket Dosyaları (APK'lar), zararlı içerebilir.

4. Sadece yetkili uygulamalarla bankacılık işlemleri yapın: Sadece bankanız tarafından sağlanan uygulamalarla çevrimiçi banka işlemlerini yapın.

5. Popüler uygulamaları indirin: Bu size kısıtlayıcı bir öneri gibi gelebilir, ancak çok kez indirilen uygulamaların zararlı içerme riski daha düşüktür.

6. Ünlü yayımcıların uygulamalarını indirin: Bir uygulamanın iyi olup olmadığından emin olamıyorsanız, üreticisinin ismini aratın. Aynı isimde birçok indirme ve iyi yorumlar görüyorsanız, kötü niyetli bir uygulama indirme ihtimaliniz düşüktür.

7. Faturanızı inceleyin: Bazı dolandırıcı uygulamalar, yabancı numaraları arayarak bazı aracı sitelerin banka hesabını şişirmeye çalışıyorlar. Bunu ise arka planda, siz farketmeden yapabiliyorlar.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger