6 Şubat 2015 Cuma

57'nci Alay Vefa Yürüyüşü

57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'ne 25 bin kişi katılacak.
Çanakkale Kara Savaşları'nın yıldönümü dolayısıyla her yıl 25 Nisan sabahı, 1915'te tümü şehit olan 57'nci Alay askerlerinin yürüdüğü 10 kilometrelik mesafede gerçekleşen, 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'ne yönelik hazırlıklar sürüyor.

100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek yürüyüş, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ başkanlığında, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Gelibolu Savaşları Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yetkililer ile ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla valilik toplantı salonunda masaya yatırıldı.

Yarbay Mustafa Kemal'in 25 Nisan 1915 sabahı düşman çıkarmasını haber alınca, savaşların kahraman birliği 57'nci Alay'ı Conkbayırı'na göndererek, "Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum" sözleriyle tarihe geçen o günü yaşatan yürüyüşe 100'üncü yılında 25 bin kişinin katılması öngörüldü. Vali Yardımcısı Dağ toplantının ardından diğer katılımcılar ile Gelibolu Yarımadası'na giderek, yürüyüşün yol güzergahları, kamp ve tören alanında incelemelerde bulundu.(dha)

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger