16 Mayıs 2011 Pazartesi

Çanakkale’de ‘İnternetime Dokunma’ Yürüyüşü

Çanakkale’de‘İnternetime Dokunma’ Dedik.
Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) 22 Ağustos’ta internete dört farklı filtre getirileceğini duyurması üzerine bunun “sansür” olduğunu belirten internet kullanıcıları dün sokağa çıktı.

Türkiye’nin 31 şehrinde binlerce kişi sokağa çıkıp “Yasaklamak yasaktır” ve “İnternetime dokunma” dedi.

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan internet kullanıcıları, burada okunan basın bildirisinden sonra vatandaşların da alkışlarıyla destek verdiği “internetime dokunma”, “kişisel özgürlüklerden elini çek” vb. sloganlarla kordon boyunda yürüyüş gerçekleştirdi.

22 Ağustos 2011′de ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar’’ isimli yönetmelik yürürlüğe girecek. Yönetmeliğe göre ‘sanal alem’ şöyle şekillenecek:

Kullanıcı 4 internet filtresinden birini ‘yasa gereği’ seçmek zorunda.

4 FİLTRE
Bu dört filtre, ‘aile’, ‘çocuk’, ‘yurtiçi’ ve ‘standart paket’ olarak sıralanıyor. İnternet aboneleri bu paketlerden birini seçecek. Ancak bu paketlerde resmen ‘yasaklı’ olmadığı halde birçok siteye girişe izin verilmeyecek.

Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. Ayrıca internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutuluyor. Yönetmeliğe göre tüm kullanıcılar sadece belirlenen kullanıcı adı ve şifreyle internete girebilecek. Yani kişilerin girdikleri siteler ve yaptıkları işlemler kayıt altına alınmış olacak.

Katılımın az olması bizi biraz şaşırttı.Diğer fotoğrafları en kısa zamanda ekleyeceğiz. Yazı ve foto internetten derlenmiştir.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

 
web ve teknoloji dünyasında olup bitenlerle ilgili kendi halinde bağımsız bir blog. Powered by Blogger